Sempozyum Yeri

Sempozyum Yeri

home_business_step_21

TOKAT

Tokat; Yeşilırmak havzasının bereketli toprakları üzerinde kurulmuş olmasının verdiği avantajla 6000 yıllık tarihi boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmuş, 14 Devleti ve birçok beyliği içerisinde barındırmış, önemli bir Anadolu şehridir.

Hatti, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Danişmendli, İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine kadar gelişen süreç içerisinde tarihin her dönemine ait eserleri Tokat’ın her bölgesinde bulabilmek mümkündür. Bu yönüyle Tokat bir açık hava müzesi konumundadır.

Evliya Çelebi'nin “Alimler ve Şairler Şehri” diye övdüğü, Mevlana’nın hayatının bir kısmını Tokat’ta geçirmekten bahtiyar olduğu, Şeyhülislam İbn-i Kemal gibi alimlerin Gazi Osman Paşa gibi komutanların, Zileli Talibi ve Ceyhuni gibi şairlerin yetiştiği, coğrafi konum itibariyle eşsiz doğal güzelliklere sahip, tarihle iç içe yaşayan bir şehirdir TOKAT.
Bakırcılık, Yazmacılık, Dokumacılık, Ahşap Oymacılığı, Kuyumculuk, Demircilik, Dericilik gibi bilinen el sanatlarının yanı sıra, Tokat ili Anadolu’da 20. yy.'a kadar devam eden dört önemli özgün seramik merkezinden biridir. (İznik, Kütahya, Çanakkale)
Kurtuluş Savaşı sırasında da Tokat’ta bazı dikkat çekici olaylar yaşanmıştır. Şehirde bir Müdafa-i Hukuk Cemiyeti kurularak halk Pontus eylemlerine karşı örgütlenmiştir. İzmir’in Yunanlarca işgali ilk kez, Niksar ilçesinde 20 Haziran 1919’da yapılan bir mitingle protesto edilmiştir.
26 Haziran 1919’da Atatürk Amasya’dan Sivas’a geçerken Tokat’a uğramış, şehirde bir süre dinlenmiş ve bu sırada şu veciz sözü söyleyerek Tokat halkına olan inancını dile getirmiştir.

"TÜRK MİLLETİNDE GİZLİ BULUNAN BİRÇOK YETENEKLERİN, CEVHERLERİN İŞİ BAŞARMAYA YETERLİ OLDUĞUNU ANLADIM..."

“HİÇBİR MÜDAFA VASITASINA MALİK OLMASAK BİLE, DİŞİMİZ, TIRNAĞIMIZLA, ZAYIF VE DONANIMSIZ KOLUMUZLA, MÜCADELE EDEREK ŞEREF VE HAYSİYETİMİZİ, NAMUSUMUZU MÜDAFA ETMEYİ ZARURİ GÖRÜYORUM. TARİH, BİZE VATAN UĞRUNA CANINI, MALINI ESİRGEMEYEN MİLLETLERİN ASLA ÖLMEYECEĞİNİ, HALA YAŞADIKLARINI GÖSTERMEKTEDİR. BEN HAYATIMI, HİÇBİR ZAMAN MİLLETİMİZDEN ÜSTÜN GÖRMEDİM VE GÖRMEYECEĞİM. HER AN MEMLEKET İÇİN ŞEREFİMLE ÖLMEYE HAZIRIM...”

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
27 HAZİRAN 1919 - TOKAT

home_business_step_22

Sempozyum Yeri:

Dedeman Tokat Hotel & Convention Center

Şehir merkezinde bulunan Dedeman Tokat Hotel & Convention Center, 18’i Deluxe, 6’sı Suite, 1’i Kral Dairesi olmak üzere toplam 143 odaya sahiptir. Otel, havaalanına 18 km.mesafededir. Novada AVM ye 1 km. uzaklıktadır.

Odalar ayarlanabilir klima, açılabilir pencere, elektronik kasa, kablosuz internet hizmeti, LCD ekran TV, minibar, gibi birçok teknik altyapıya sahiptir. Dedeman Tokat Hotel & Convention Center, Türk ve uluslararası mutfaklardan örnekler sunan restoranlarıyla, modern fitness aletleri ile donatılmış egzersiz alanları, saunalar, Türk Hamamları, buhar odaları, masaj odaları, açık ve kapalı yüzme havuzları, güzellik merkezi ve erkek-kadın kuaför salonlarıyla bütün ihtiyaçlarınıza cevap verecek donanıma sahiptir. Ayrıca, 400 kişilik iki bölüme ayrılabilen sütunsuz balo salonu ve 6 farklı büyüklükte toplantı odaları ile Orta Karadeniz’in en büyük kongre merkezli şehir otelidir.